Home Архива догађаја 2012 Радионица "Свилен конац"
Радионица "Свилен конац" PDF Штампа Email

фебруар 2012. године

Учесници:

Дуња Нешић, Ирена Вешовић, Мина Мијатовић, Теодора Торбица, Даница Милошевић, Анђела Јелић, Наташа Гајић, Мина М . Пантелић, Јована Перић, Јована Мирковић, Марија Гајић

Сарадник:

Госпава Ћосић

Координатори:

Драгана Марковић, Ђенадија Шујић, Милан Ћосић

Наша радионица „Свилен конац“ нам је открила мале тајне етнологије као науке. Етнологија проучава порекло људских заједница пратећи развој њихове материјалне и нематеријалне баштине. Тако је предмет интересовања етнолога оруђе за рад, насеља, ношња, разни употребни предмети али и обичаји, митови, религија, рукотворине, ношња, уметничко стваралаштво. Предмет нашег интересовања су били ручни радови, ношња и украси на њој. Поузданија сазнања имамо о ношњи из 19 и 20 века. По начину одевања могла се одредити припадност људи одређеном крају и друштвеној заједници. Тако је градска ношња из тог доба у ужој Србији била под великим утицајем турско оријенталног поднебља а у приморским и панонским крајевима је трпела европски утицај. Израдом ношње на селу су се углавном ручно бавиле жене уз помоћ сеоских мајстора док се занатска производња развијала у градовима. Вештина и знање потребно за израду преносили су се од старијих на млађе. Материјали за израду рукотворина су природни ручне израде најчешће од лана, конопље, коже и вуне Украсни, одевни и разни употребни предмети богато су украшавани. Украси су се изводили различитим техникама плетења и веза, кроз мустре које су одсликавале различите традиционалне мотиве . Боје су јарке, од природних пигмената биљног и минералног порекла. Најлепше мустре сачуване су на одевним предметима- ношњи и на разним употребним предметима као што су ћилими, постељине, столњаци, завесе, чипке...

Наша радионица је мало мудровала и уклапала је традиционалне технике и мотиве са модерним временима и савременим приступом. Лепо смо се забављали и научили да користимо разне игле за вез и плетење, маказе и хеклице, Мустре смо позајмљивали и сами измишљали. Постали смо мало мудрији и доста вештији а докази су пред вама.

maxmaxmaxmaxmaxmax